Viršūnės formavimas

Antžeminės dalies formavimas: genėjimas, žaizdų tvarkymas, vielavimas ir pan.
Kėkštas
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: 2014 Kov 09, 20:53

Viršūnės formavimas

Standartinė Kėkštas » 2014 Bir 23, 21:37

Peržiūrėjau, kad jyg ir nėra panašios temos. Atrodo paprastas reikalas, bet klausimų ir neaiškumų vis iškyla... Taigi kaip reikia formuot lapuočio (mano atveju obels) viršūnę, kuri buvo tiesiog nupjauta apie 30cm aukštyje, nupjautos vietos diametras apie 2,5cm. Į kurią pusę reikia daryti tą "nusmailintą" žaizdą, ar "smaigalys" turėtų pasibaigt jauna atžala?

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3357
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Kėnis » 2014 Bir 23, 23:00

Tai iš esmės jokios skirtumo, spygliuotis ar lapuotis. Tik spygliuočiams galima labiau su negyva mediena paimprovizuot, o lapuočiams geriau, kad žaizda anksčiau ar vėliau užsitrauktų.

Aš viršūninių didžiųjų žaizdų pirmais metais parsinešęs medį netvarkau, tik užtepu. Kai jis prileidžia šoninių šakų, dar neaišku, kuri iš jų bus viršūnė. Visada leidžiu peržiemot, ir tik pavasarį išsirenku, kur bus stiebo pratęsimas. Nes kartais žiema papokštauja :) O ir per pirmus metus didelė žaizda nepradės trauktis, nes medis visas pajėgas mes į šakų biomasės auginimą ir nebus iš ko to kaliaus audinio, susidarančio žaizdos užtraukimui, maitint. Turbūt kiekvienam teko pastebėt, kad stipriai apgenėti medžiai prisiaugina begales vilkūglių ir tik po to ima gyti žaizdos. Didelės žaizdos dažnai jau pradėjusios gyt, "išsiaugina" vieną kitą ūglį tiesiog iš randinio audinio ne todėl, kad kamienas neatrodytų per daug plikas, o todėl, kad būtų kas tą susidarantį randą maitina (per milijardus metų gamtą apgalvojo daug ką :)).

Antraisiais metais jau kai viršūnę nusižiūri iš tų šakų kurios peržiemojo ir geriausiai auga, tai pjūvį iš (kaip dažniausiai būna) "plokščio" (ar statmeno stiebo augimo krypčiai, net nežinau, kaip čia geriau tai vadinti) darai įstrižą kitos, žemiau augančios šakos link. Jei ta šaka arti (idealus variantas), tai kamienas nupjautas iki jos gis greičiau - žaizdą maitins abi šakos. Jei gerokai žemiau, tai dirbtinai ilginti pjūvio ir didint žaizdos neapsimoka. 45 laipsnių kampas pats tas ir iš estetinės, ir iš fiziologinės pusės (bet neabejoju, kad ir interneto paveikslėliuose, ir literatūroje bus ir visai kitokių pavyzdžių su didesniu ar mažesniu kampu ir pagrindimu "kodėl").

Bet galimas variantas, kai viršūnė formuojama iš žemiau išaugusios šakos, o aukščiau išaugusi atlenkiama kaip šoninė šaka (turiu tokį skroblą, jei nepamiršiu, kas man labai tikėtina - nufotografuosiu). Šiuo atveju abi šakos turi būti arti viena kitos.

Kėkštas
Pranešimai: 318
Užsiregistravo: 2014 Kov 09, 20:53

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Kėkštas » 2014 Bir 24, 00:00

Na, o ta "įstrižo" pjūvio žaizda, į kurią pusę turi žiūrėti, gal negerai, jei ji visu plotu atsisukusi į medžio fasadinę (gal greičiau priekinę) dalį. Gal geriau, kad ji būtų nukreipta statmenai "priekiui?

Vartotojo avataras
Giedrius
Pranešimai: 393
Užsiregistravo: 2013 Geg 16, 18:37
Vardas: Giedrius

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Giedrius » 2014 Bir 24, 00:17

Pamaniau šis straipsnis bus į temą :)

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3357
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Kėnis » 2014 Bir 24, 19:20

Mano akimis - skirtumo nėra, ar fasadinė, ar kita kuri pusė. Juk žaizda turi užgyt, o užgijusios žaizdos tik šarmo medžiui priduda :)
Be to, ar turi iš ko rinktis? Juk fasadą apsprendžia nebaris ir kamieno vingiai. Viršūnė čia pirmu smuiku tikrai negroja.

Va keletas pavyzdžių. Pirma eilė - šiųmetės žaizdos. Jau vidurvasaris, o kaliaus dar nematyt, ar vos vos matosi. Medžiai auginasi biomasę.
Antra eilė - senesnė viršūninė ąžuolo kamieno žaizda, nupjauta, mano akimis vėl gi pažvelgus, tinkamu kampu perėjimui į suplonėjimą kai nėra apatinės šakos.

Ir dar dvi skroblų nuotraukos, kur didelės viršūninės žaizdos. Buvau nupjovęs kitaip, bet pats medis nutarė, kad bus šitaip, nes atmirė didelis plotas po žaizda žievės ir ji net padvigubėjo.

zaizdos2.JPG

Vartotojo avataras
Giedrius
Pranešimai: 393
Užsiregistravo: 2013 Geg 16, 18:37
Vardas: Giedrius

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Giedrius » 2015 Kov 28, 17:00

Šiandien sutvarkiau viršūnę ąžuoliukui, pasidalinsiu nuotraukomis, lauksiu komentarų. Vėliau ketinu sėsti ir prie skroblų, tad atsižvelgčiau jei kas negerai atlikta. Nežinau ar tepalo ne per riebiai užtepiau, ką manote?

2015-03-28 16.38.34.jpg

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3357
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Kėnis » 2015 Kov 28, 22:51

Giedriau, pats padarei, ar kas padėjo? Gražiai sutvarkyta. Viršuje iki pat šakelės, apačioje kiek neprieita (šią vietą reik stebėt: gali gautis gražiai, o gali kalius ir nesiformuot). Beliktų tik iki pumpurų sprogimo susivieluot, ir ypač viršūnę. Ąžuolai sprogsta vėlai, tai tam dar yra laiko. Bet visada gerai, kai sultys pradeda tekėt jau į savo vietas suraitytomis šakutėmis. Tada brazdui (požievinis audinys, kurio dėka stiebas storėja, nes ląstelės dalinasi, diferencijuojasi ir iš jų susidaro viduje mediena, išorėje žievė) jau būna aišku, kuria kryptimi tas ląsteles augintis, nereikia vos nubudus po kiek laiko persiorientuot. Žinoma, galima pasitvarkyt ir su lapais, bet variantas "nubudau ir aišku kaip augt" pats geriausias.

Dėl tepalo. Jei ąžuolas bus ne po atviru dangumi (ant jo nelis ir nesnigs), tai siūlyčiau naudot tik tą kietą tamsią pastą, kurią galima nukrapštyti kaip plastiliną. Visos skystos, įsigeriančios ar tos riebios visokios aplips dulkėmis, nešvarumais - jokios estetikos nebeliks, o nugrandyt jų neina.

Vartotojo avataras
Giedrius
Pranešimai: 393
Užsiregistravo: 2013 Geg 16, 18:37
Vardas: Giedrius

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Giedrius » 2015 Kov 28, 23:09

Ne, niekas nepadėjo, nebent forumas ir informacija iš jo :) dar kiek iš pastarojo susitikimo su guobomis informacija gauta. Jo gal kiek ir neprieita su viršutine šaka, baisoka buvo per daug nukąst žievės tos šakelės, gumbinės žnyplės kartais neprognozuojamai giliai iškanda. Bet kadangi tai atlikta tik šiandien tai manau ryt pakoreguosiu kiek tą vietą ir pertepsiu iš naujo. O tos kitos pastos šiuo metu neturiu, tai ateičiai reiks įsigyt.

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3357
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Viršūnės formavimas

Standartinė Kėnis » 2015 Kov 28, 23:24

Bent jau tepalo perteklių nuvalyk, kad liktų tik plonas sluoksniukas. Riebūs tepalai labai hidrofobiški ir net plonas sluoksnis gerai apsaugo žaizdą nuo drėgmės ir patogenų.


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 2 ir 0 svečių