Mikorizė

Persodinimas, jo technika, substratai, konteineriai, naudojami įrankiai
Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3356
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Mikorizė

Standartinė Kėnis » 2013 Geg 06, 22:52

Pušies šaknys su mikorize (tos, kur pabalusios)
20130506_172849.jpg

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3356
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Mikorizė

Standartinė Kėnis » 2014 Rgp 17, 22:51

Geltonosios pušies (Pinus ponderosa) mikorizė. Grybas atrodo gajus, o medis tikrai atrodo sveikas ir tvirtas.

geltonosios pusies mikorize.JPG
geltonosios pusies mikorize2.JPG

Vartotojo avataras
Kaštonas
Pranešimai: 1019
Užsiregistravo: 2012 Rgs 04, 19:24

Re: Mikorizė

Standartinė Kaštonas » 2014 Rgp 18, 00:17

Kėni, galbūt iš pradžių reiktų pradėti nuo pačios mikrozės reiškinio paaiškinimo? Mikrozė - tai grybo teikiama didžiulė nauda pušims ar kitiems medžiams. Taigi, kokia tai nauda ir kodėl ji susiformuoja? Esu skaitęs ir iš patirties žinau, kad norint paskatinti mikrozę pušies šaknyne į substratą reikia įmaišyti šiek tiek sudžiūvusių ar perpuvusių pušies spyglių. Tai tinkama vieta mikrozei plėstis. Aš šiuo atveju pušies spyglius mėgstu naudoti tiesiai virš medelio drenažo arba kaip jo pakaitalą įmaišyamas jų ir į substratą.Taigi, ką dar apie šį grybą turėtumėme žinoti?

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3356
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Mikorizė

Standartinė Kėnis » 2014 Rgp 18, 11:17

Taip, mikorizė - tai procesas, kai medis (ar kitas augalas) susidraugauja šaknimis su viena ar kita grybų rūšimi. Susidraugavę jie keičiasi įviariomis medžiagomis, grybas padeda medžiui apsirūpinti vandeniu ir mineralinėmis medžiagomis, nes skaido negyvas organines medžiagas aplink medį esančiame substrate ir verčia jas mineralinėmis, kurias panaudoja medis, grąžindamas grybui susintetintas įvairias jo augimui reikalingas medžiagas. Be to, grybiena, susijungusi su šaknimis, jas tarsi prailgina ir padidina siurbiamąjį paviršių tūkstančius kartų. Taip optimaliau išnaudojama net minimali dirvožemyje esanti drėgmė.

Taigi, nauda abipusė: grybas padeda augalui įsisavinti medžiagas, augalas grybui atiduoda duoklę susintetintomis medžiagomis. Taip jie draugiškai ištveria nepalankesnes sąlygas ir abu geriau auga.

Kodėl sunku su mikorizę dirbtinai auginant augalus? Atsakymas paprastas. Dirbtinai auginami augalai neretai auga visai kitos sudėties ir fizinių savybių substarte nei natūraliai. Skiriasi substrato rūgštingumas, grūdelių dydis, organinių medžiagų kiekis ir sudėtis. Jei grybas pripratęs skaidyti nukritusius pušų spyglius, tai dar nereiškia, kad jam patiks pūdyti klevų lapai ar ąžuolo žievės gabaliukai substrate. Jam seksis juos įveikt sunkiau. O juk neretai bonsų substrate organikos išvis tėra tik pėdsakai. Taigi, grybo nebuvimas kompensuojamas kruopščia priežiūra, laistymu ir tręšimu, ko nėra natūraliai gamtoje.

Užveisti grybą nėra sunku. Pirma sąlyga - substratas maksimaliai artimas natūraliam, antroji - grybo užkratas. Užkratą galima naudoti įvairų, pvz., po grybavimo užmerkti visas išvalas, likusias nuo grybų, kibire su vandeniu ir po kelių valandų nukošus uo vandeniu palaistyti medžius. net jei ir nesulauksit baravykų ar kazlėkų derliaus (jam užaugt nebus tiek medžiagų mažame bonso vazone), pati grybiena gali būti jau susiformavusi ir vystytis kartu su medelio šaknimis (tą pamatysim persodindami). Galima tiesiog primėtyti grybų kepurėlių ant substrato. Visais atvejais žinotini dar du dalykai: jei norim turėt pušies mikorizę, nesistenkim su grybais, kurie neauga pušynuose. Ir dar - grybai turi daug azotiniu medžiagų. Tad persistengus ir kepurėlių primėčius labai daug, galim gaut pertręšimo azotu efektą. Taip pat grybo užkratą galima substratan įmaišyt su miško paklote, patręšusiais sausais spygliais (tik jie turi būti nuo žemės, o ne nurinkti nudžiuvę nuo kitų pušų).

Vartotojo avataras
Remigijus
Pranešimai: 39
Užsiregistravo: 2014 Kov 11, 10:53

Re: Mikorizė

Standartinė Remigijus » 2014 Rgp 18, 12:42

Labai išsamiai ir įdomiai. Lekiu pušim savom grybienos pargabent :)

Kurių rūšių medžiams mikorizė yra būtina sveikam gyvenimui? Ar tai tik pušys, kiti spygliuočiai? Ar pasitarnauja ir kai kuriems lapuočiams? Miške augantiems ar ne tik?
http://www.yamadori.lt - Bonsai įrankiai, medžiai, istorijos.

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3356
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Mikorizė

Standartinė Kėnis » 2014 Rgp 18, 13:04

Teoriškai beveik visi medžiai (gal išimtys daugiau būdingos labai karštų kraštų augalams) turėtų mikorizę sudaryt. Tik grybai, su kuriais jie draugauja, yra skirtingi.

Vartotojo avataras
Kaštonas
Pranešimai: 1019
Užsiregistravo: 2012 Rgs 04, 19:24

Re: Mikorizė

Standartinė Kaštonas » 2014 Rgp 18, 13:13

Įdomu. Reikės ir man pradėti stebėti mokrozė ją įamžinant ir fotografuojant kitų metų persodinimo metu. Aš iki šiol pušims naudojau akadamą, ceolitą ir pušyno žemę, o gal labiau reiktų sakyti - susidariusias durpes. Jas sudaro supuvę spygliai, pušų mediena ir žievė. Būtent į tokį mišinuką ir sodinu savo pušis. Taip pat dar papildomai įmaišydamas ir spyglių nuo žemės. Viso to reikia, kad medžiai būtų sveiki ir stiprūs.

Bet jeigu mes siekiame spyglių sumažinimo ir kuo mažesnio augimo, tai mikrozė gali tapti ir mūsų priešu?

Vartotojo avataras
Kėnis
Pranešimai: 3356
Užsiregistravo: 2012 Bir 07, 21:53

Re: Mikorizė

Standartinė Kėnis » 2014 Rgp 18, 13:16

Taip, mikorizė gali tapti priešu dėl padidinto augimo, jei tų tręšenų (kaip jas pavadinai "durpėmis") bus per daug. Bet ji yra fantastiškai geras draugas vandens režimo užtikrinime. Taigi, kaip ir visame kame - reikia atrasti "aukso vidurį".


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: 1 ir 0 svečių